Hogwarts-The-Magic-School

Hogwarts

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Lectia II

In jos 
AutorMesaj
Bellatrix Lestrange

feminin Numarul mesajelor : 204
Varsta : 27
Casa : Slytherin
Anul : VI, Prof.Potiuni, Seeker
Data de inscriere : 24/01/2008

MesajSubiect: Lectia II   Dum Feb 10, 2008 12:41 pm

Bellatrix casca...Era o zi asa urata..Afara ploua cu stropi imensi,care in Sala Mare se vedeau perfect pe acel tavan fermecat...Manca o felie de paine prajita.Nu ii era pofta de nimic,insa azi avea inka o ora de Potiuni..Se ridica incet.
Cobori incet spre temnita lui Severus Snape.Batu foarte incet la usa..Dupa ce Snape ii raspunse cu 'Intra,Bellatrix!' inainta incet pe usa.
-Buna ziua,domnule profesor Snape!saluta ea.
-Bellatrix,si Snape facu o mica plecaciune.
Fata cu parul negru inainta spre un scaun,iar apoi se intoarse spre profesor pentru a-l intreba ce lectie vor avea.
-Vei afla in curand.
Mda..In cateva minute temnita era plina cu elevi.Avril parea speriata,insa in acelasi timp se vedea cat de mult il ura pe Snape.
-Sper ca ati retinut elementele Potiunii anterioare,fiindca va anunt ca va urma un test,ora viitoare.Azi vom invata o noua Potiune,Potiunea Ardeiut.
Cu o miscare de bagheta,pe tabla aparu scris:
Potiunea Ardeiut

Ingrediente:
-1 kg de Ardei iute
-1l de suc de maces
-3 picaturi de sange de dragon
-o frunza de menta

Mod de preparare
Se stoarc ardeii,iar apoi sucul se amesteca cu cel de macies.Se lasa 2 ore la foc mic,apoi adaugati cele trei picaturi de sange de dragon.Amestecati cinci minute in sensul acelor de ceasornic.Adaugati frunza de menta.Ultimul pas:trebuie lasata la foc mic inca 3 ore.

Efect
Cu aceasta potiune,va faceti bine,deci va trece raceala sau gripa.

Se bea doar 0,5l.

Aspect
Cand se amesteca cele doua sucuri,trebuie sa aiba o culoare rosu-putred,iar in cele doua ore ar trebui sa se faca roz.Dupa ce se adauga sangele de dragon,va avea o culoare verzuie,si vor iesi aburi verzi.Ultima culoare : verde inchis.

Snape le dadu elevilor 3 minute sa copieze de pe tabla,iar apoi adauga:
-Dupa cum ati observat,unui vrajitor normal,iar lua aproximativ 5 ore si vreo 10 minute pentru a fi preparata.Desigur,si privi spre Harry,altor elevi,ar avea norok daca ar reusi in vreo..7 ore.Pentru cei care nu sunt in stare sa o bea,se poate adauga in mancare sau in alt suc.Acum,incercati se preparati cat puteti din Potiune,si sa invatati cate ceva,pentru testul ce va urma.

[OOC : in caz ca doreste cineva sa afle,fiindca sunt sigura ca se vor gasi cativa, ingredientele sunt luate de pe durmy.com fiindca nu am voie sa schimb ingredientele, insa etapele si toate celelalte le-am scris eu ... si la fel si la celelalte lectii,unde iau Potiunile lui J.K.R.,dar cele inventate le fac in total eu].
[OOC : ca si tema,deocamdata continuati aici.Apoi am sa va dau tema.]

Lectia II
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Hogwarts-The-Magic-School :: Orele de curs :: Potiuni-
Mergi direct la: