Hogwarts-The-Magic-School

Hogwarts

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Vrajile

In jos 
AutorMesaj
Karla Johnson
Admin

feminin Numarul mesajelor : 244
Varsta : 22
Casa : Hufflepuff
Anul : VI, Magmet,Prof. Zbor, Sefa Of.de Aurori, Keeper
Data de inscriere : 24/01/2008

MesajSubiect: Vrajile   Lun Feb 11, 2008 10:29 pm

Ce parere aveti despre vrajile din Harry Potter? Vi se par bine facute? Aveti de comentat la orice lucru, cat e el de mic? (nume, efect, culoare etc)

Vezi profilul utilizatorului http://hogwarts.forumers.ro
Katya Kavanagh
Admin

feminin Numarul mesajelor : 68
Casa : Ravenclaw
Functie : Seeker
Anul : VII
Data de inscriere : 01/02/2008

MesajSubiect: Re: Vrajile   Dum Feb 17, 2008 4:30 pm

Vrajile din Harry Potter?!?Pai nu prea am avut vreodata obiectii...M-au surprins anumite din ele,dar cum era vorba de vrajitori m-am asteptat si la vraji.Efectele erau chiar impresionante,desi culoarea jetului de lumina de la vraja "Stupefy" ar fi trebuit sa fie un cenusiu ca piatra...Verdele a fost extrem de potrivit totusi pentru vraja Mortala,fiind si culoarea casei viperinilor,desi chiar si aici ar fi mers acel gri macabru...Am auzit de multe vraji carora le stiu doar efectele,nu si numele si culoarea jetului de lumina...Vraja Cruciatus totusi nu am reusit sa inteleg ce era de fapt....Am inteles ceva de un fulger,dar culoarea deloc.Apoi,sunt anumite vraji ale caror nume se potrivesc si cu efectul si cu jetul de "lumina" care nu este de fapt lumina..De exemplu Incendio si Aquaractum ....Un jet de foc de aceasta data si unul de apa...Efectele,"jetul" si numele sunt alese perfect de catre scriitoare...In rest majoritatea vrajilor parca sunt prelucrate special sa te faca pe tine insuti sa intri intr-o lume magica...M-au impresionat lucrurile astea destul de mult...Au avut grija sa dea nume destul de originale si interesante fiecarei vraji in parte si m-a impresionat foarte mult gandul autoarei cu miezul baghetelor...Mi s-a parut foarte interesant.Apreciez ca a avut grija de fiecare detaliu al vrajilor si obiectelor pentru a ne face sa ne simtim cu adevarat intr-o lume magica...Eu cel putin sunt multumita...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Karla Johnson
Admin

feminin Numarul mesajelor : 244
Varsta : 22
Casa : Hufflepuff
Anul : VI, Magmet,Prof. Zbor, Sefa Of.de Aurori, Keeper
Data de inscriere : 24/01/2008

MesajSubiect: Re: Vrajile   Dum Feb 17, 2008 4:35 pm

1oo de puncte...Bravo Wink

Vezi profilul utilizatorului http://hogwarts.forumers.ro