Hogwarts-The-Magic-School

Hogwarts

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuişi | 

Harry Potter - General

In jos 
AutorMesaj
Bellatrix Lestrange

feminin Numarul mesajelor : 204
Varsta : 27
Casa : Slytherin
Anul : VI, Prof.Potiuni, Seeker
Data de inscriere : 24/01/2008

MesajSubiect: Harry Potter - General   Vin Ian 25, 2008 4:04 pm

Aici va astept sa va scrieti parerea despre Harry Potter-Personajul.
Nu vreau sa vad descrierile prietenilor,dusmanilor,cartilor,filmelor,J.K.R. sau alte lucruri.Nerespectarea acestei reguli,va duce la scadeera a 10 puncte de la casa voastra.
Aici au voie sa scrie toti elevii acestei scoli, dar si cealalta admina.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://hogwarts.forumers.ro
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   Vin Ian 25, 2008 4:41 pm

Harry Potter... Un personaj interesant si totodata complicat. Caracterul puternic si totodata sensibil face acest personaj aproape unic. Personalitatea lui il diferentiaza de celelalte personaje. Aparent simpla, insa in realitate foarte complicata, face din acest personaj ceva unic. Dovedeste ca are un caracter puternic in multe din nincercarile la care a fost supus. Sensibilitatea iesi si ea la iveala in multe situatii povestite in carti, in care Harry cedeaza lacrimilor. Acele momente sunt absolut minunate si scot in evidenta o parte interesanta a acestui personaj.
Loialitatea esteo alta calitate a lui Harry. Ramane loial prietenilor si incearca sa ii fereasca de pericole. Se teme pentru viata celor pe care ii cunoaste.

OOC: mda... e cam [...] dar nu prea am inspiratie in momentul acesta...
Sus In jos
Karla Johnson
Admin

feminin Numarul mesajelor : 244
Varsta : 22
Casa : Hufflepuff
Anul : VI, Magmet,Prof. Zbor, Sefa Of.de Aurori, Keeper

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   Vin Ian 25, 2008 4:54 pm

OT: Ce bine ca ai pus in sfarsit dezbaterea Very Happy Ma bucur ca pot si eu participa.

BT: Harry Potter...Baiatul care a supravietuit...
Desi avand o infatisare aparent fragila, cu par negru si ochii verzi ca a mamei lui, este foarte puternic si hotarat. Subtirel si inalt, dar cu o putere interioara mai mare decat a multora. Cicatricea in forma de fulger de pe fruntea lui este izvorul majoritatii problemelor lui.
Totusi el este viteaz, si bun la suflet. Pune binele altora inainte de a lui. Eu cred ca este cu adevarat demn de admirat, pentru ca a trecut prin atatea si nu s-a gandit macar sa renunte,
Chiar daca are o viata atat de grea este de multe ori amuzant, privind partea buna a lucruriloe si incercand sa ii binedinspuna pe altii.
Este un vrajitor foarte puternic, dar stie ceva ce nu multi vrajitori cu puterea lor stiu: Stie sa iubeasca, sa tina la altii sa si ii ajute. Dovada sfarsitul cartii 7. S-a casatorit si a devenit sot, si un tata foarte bun si iubitor.
Este de asemenea si foarte modest. Niciodata nu s-a dat mare cu cine este, nici cand toata lumea se uita dupa el si ii cerea chiar si autografe.
Cel mai important, sti ce e ala sacrificiu. S-ar sacrifica oricand pentru ceilalti, daca ar sti ca este pentru binele lor.
Este si un jucator foarte bun de Vajhat, si eu chiar il admir. Este foarte priceput, si pune mai mult suflet in joc decat multi altii. La fel si cu anumite vraji.
In conculzie, cred ca este un vrajitor magnific, demn de admirat si chiar de urmat.

Bellatrix Lestrange

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   Vin Ian 25, 2008 9:41 pm

Ellenore Chocolate - 50 puncte
Avril Arakawa - 65 puncte

Sper ca nu e nimic,dar..Ellenoir a scris foarte frumos!

Edit by Avril: Uhm..Mai scris Iris...De fapt Ellenoir a scris. Ti-am modificat eu ^.^
Sus In jos
Harry Potter

Numarul mesajelor : 9
Casa : Gryffindor
Anul : I, prof DADA
Data de inscriere : 25/01/2008

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   Vin Ian 25, 2008 11:16 pm

Pai ce sa zic? Favoritul meu bineinteles. Alaturi de Draco, sunt niste personaje care au un conflict interesant, bazat pe vraji interesante si marete.
Harry Potter este o fire foarte interesanta deasemenea. Este o fire curajoasa. O fire care este stapana pe ea si pe el deasemenea.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Iris Kassandra Black

feminin Numarul mesajelor : 57
Varsta : 26
Anul : VI, Prof. G.F.de C.M. Animag,Unsp. Seeker, Auror

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   Vin Ian 25, 2008 11:32 pm

Harry Potter e un personaj foarte controversat.
Cum spune si jobenul magic la inceputul anului scolar Harry s-ar fi potrivit la Viperini pentru a-si dezvolta abilitatile,insa deciziile lui il fac diferit.Nu este rau,este curajos,demn,puternic.
Curajos pentru ca infrunta toate pericolele cu capul inainte,inca de la inceputul anului scolar.Le tine piept,lupta pentru ce crede si pentru cei dragi lui.
Demn...demn de a fi un cercetas.Dupa cum am spus mai sus,curajul sau depaseste orice margini,este loial si prietenos.''Numai un cercetasi adevarat ar putea sa scoata sabia lui Godric Gryffindor din jobenul magic''
Si nu in ultimul rand puternic.Exista mai multe feluri de putere si el le are pe toate: fizica pentru a rezista tuturor incercarilor carora a fost supus si psihica pentru a invinge raul ce se afla in interiorul sufletului sau ^^
Insa nu toate sunt usoare pentru un copil ce isi doreste enrom sa-si cunoasca parintii.Se poate spune ca acesta e punctul lui sensibil,ceea ce il face mai vulnerabil.Insa mereu a reusit sa-si opreasca acest sentiment de a deveni prea puternic si iata alt gen de putere pe care o are.
Sus In jos
Bellatrix Lestrange

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   Sam Ian 26, 2008 3:06 pm

20 puncte Harry Potter
60 puncte Iris Kassandra Black.

Ultima editare efectuata de catre in Sam Ian 26, 2008 4:57 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   Sam Ian 26, 2008 4:47 pm

O alta calitate importanta a acestui baiat este medestia. Aceasta reiese si in a saptea carte, cand este intrbat ce doreste pentru aniversarea celei de-a saptesprezecea zi de nastere. Raspunsul acestuia este foarte modest, desi doamna Weasley tine sa-i aminteasca ca este o zi foarte importanta.
Desi multi il numesc "baiatul care a supravietuit", el ramane in continuare acelasi baiat modest.
Desi de multe ori a avut ocazia de a trece de partea raului a refuzat:

cand Draco s-a oferit sa-i fie prieten(cartea I)
    cand Cap-de-Mort a incercat sa-l pacaleasca pentru a trece de partea raului (cartea I)
    etc.

In a saptea cartea a acceptat sa moara, sperand ca astfel va putea sa salveze pe multi dintre prietenii lui. Asta este una dintre cele mai bune dovezi pentru a intelege curajul neobisnuit al baiatului.
Insa dspre baiat se mai poate spune ca este si incapatanat. Refuza sa fie de partea ministerului.
Impulsiv pentru ca uneori actioneaza fara sa se gandeasca inainte, dar de cele mai multe ori este ajutat de instincte, care asa cum zice Lupin in a saptea carte : "sunt bune si corecte aproape intodeauna".
Sus In jos
Bellatrix Lestrange

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   Sam Ian 26, 2008 4:59 pm

Frumos,50 puncte =d>

Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   Sam Ian 26, 2008 5:16 pm

Harry Potter este faimos in lumea vrajitorilor pentru ca l-a invins pe Lord Voldemort cand avea doar un an, o lupta care I-a lasat cicatricea in forma de fulger de pe frunte. Harry a fost crescut de Petunia si Vernon Dursley, care l-au neglijat in favoarea unicului lor copilului, Dudley. Harry nici nu stia ca era faimos pana la a unsprezecea aniversare, cand Hagrid i-a explicat ca sotii Dursley “uitasera” sa-i spuna ca este vrajitor; deoarece urau tot ce era legat de magie ei au sperat ca o vor putea “scoate din el”. Poate surprinzator, Harry nu a lasat ca faima sa i se urce in cap, si a ramas modest, in ciuda faptului ca oameni precum Gilderoy Lockhart si Colin Creevey tineau sa-i reaminteasca ce faimos este. De fapt, Harry este deranjat de faima lui, deoarece a facut ca multi oameni sa-l linguseasca pentru asta sau chiar sa-l urasca pentru ceea ce a facut. Nu trebuie spus ca Harry este perfect. Harry se infurie usor cand parintii lui sau altii la care tine sunt insultati sau atunci cand oamenii nu-l cred. Poate fi foarte suparat atunci cand cineva la care tine este omorat. In a cincea carte, Harry apare mult mai deranjat, mai framantat de ganduri si mult mai instabil, ca si atunci cand are de suportat intreaga lume a vrajitorilor care il urmarea cu o atentie deosebita si il credea mincinos si are de indurat probleme specifice adolescentei. Cateodata, Harry se supara chiar pe Ron si Hermione, in special atunci cand se cearta.
Harry tinde sa se simta foarte patimas cu cine este demn de incredere si cine nu este. De exemplu, Harry se opune sa aiba incredere in Snape, in ciuda faptului ca Dumbledoreare are incredere in Maestrul Potiunilor. De cand Harry a fost crescut de familia Dursley si a avut cosmaruri, incluzand chiar si moartea lui Cedric Diggory si Sirius Black , Harry pare sa se simta putin neinteles. Oricum, in a cincea carte, el descopera ca nu este chiar atat de singur cum crezuse pana atunci.
Sus In jos
Bellatrix Lestrange

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   Sam Ian 26, 2008 5:25 pm

20 Puncte,fiindca e descriere,nu parere. Sad

Karla Johnson
Admin

feminin Numarul mesajelor : 244
Varsta : 22
Casa : Hufflepuff
Anul : VI, Magmet,Prof. Zbor, Sefa Of.de Aurori, Keeper

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   Sam Ian 26, 2008 8:00 pm

Cred ca Harry este foarte loial si drept. Mereu a fost alaturi de prietenii lui, si niciodata nu a comis o nedreptate, indiferent in potriva cui.
Este si sincer, aproape mereu spunandu-le prietenilor lui ce gandeste sau ce are de gand sa faca.
Este chiar si intelept, acest lucru venind pe masura ce el creste.
Are un mare simt de sacrificiu, punand binele altora pe primul loc, mai presus de a lui.
Niciodata nu s-a gandit sa treaca de partea raului sau sa renunte, indiferent de drumul greu pe care il avea de urmat.
Este puternic, dar nu se lauda cu asta ca unii, prin urmare esti si modest.
E si incapatanat, de putine ori ascultand de parerea altora, dar i-a decizii bune in majoritatea datilor.
Tine foarte mult la familie si la dragoste decat la siguranta lui, dovada in 7, cand ii spune lui Lupin sa se duca inapoi la familia lui, in loc sa il primeasca fericit in "randurile" lor.

Bellatrix Lestrange

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   Dum Ian 27, 2008 7:56 pm

50 puncte Avril.

Layla Aberfoth

feminin Numarul mesajelor : 137
Varsta : 23
Anul : V, Prof. Ierb. Keeper, Dir.Adj.SM., Auror, Magmet.Rept.
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   Vin Feb 01, 2008 1:23 pm

Harry este un copil foarte slabut si ciudat poentru varsta lui,asta in Lumea Incuitailor,pe cand in lumea Vrajitorilor este foarte faimos si este considerat salvatorul magiei bune.Harry este sincer cu prietenii lui,chiar daca ei nu il cred in unele situatii si nu il ineleg.Este bland dar totodata curajos,pentru ca nu zbiara la oamenii pentru ca are aceea cicatrice si ii trteaza pe toti cu blandete si ii considera pe toti egali.Curajos este din cauza ca se lupta cu Cap-de-Mort si ii ajuta pe prietenii lui atunci cand au mai mare nevoie si isi risca pilea pentru ei.El este amuzant si intelept pentru ca ia decizii imortante si intelege tot si stie sa glumeasca.Frumos nuj daca pot sa spun,dar atunci cand zambeste parca iti incalzeste inima(mi-e una).Harry Potter este original si are un caracter aparte.Poate sa ierte chiar si pe cei mai aprigii dusmani ai lui si sa revina la normal imediat.Poate sa si moara pt prietenii lui pentru ca el este un prieten adevrat.
Harry Potter este si timid un pic si romantic,pate fii uneori si neghiob si nesimit ranind oamenii de langa el .dar poate repara totul,mai greu dar poate.
Acesta este Harry Poter pe care il percep eu.

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   Vin Feb 01, 2008 1:51 pm

60 puncte!

Katya Kavanagh
Admin

feminin Numarul mesajelor : 68
Casa : Ravenclaw
Functie : Seeker
Anul : VII
Data de inscriere : 01/02/2008

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   Dum Feb 03, 2008 12:19 pm

Il percep pe Harry ca un personaj interesant.La prima vedere pare un tanar simplu si dragut cu toti,apoi in firea lui are o putere imensa ce consta in curaj,dar si o parte de frica ce iese la iveala mai ales cand nu ii apara pe cei dragi,deoarece,am observat eu,curajul lui consta doar in dragoste pentru familie,prieteni si cunoscuti.Cand nu are un motiv clar pentru care sa isi arate curajul,iese la iveala frica,singurul lui dezavantaj.Personajul este complex,fiind bine conturat cu fiecare detaliu.Imi place mult ideea de"Harry Potter,personajul bun".Sa recunoastem ca nu ar putea exista un Harry Potter rau,Cel putin parerea mea.

PS:Descrierea e scurta,dar m-am gandit sa postez si eu aici^___________^
Sus In jos
Bellatrix Lestrange

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   Dum Feb 03, 2008 3:16 pm

50 Puncte Ravenclaw!

Clarissa Divine

feminin Numarul mesajelor : 37
Functie : Prof. PDV
Anul : III,Animag
Data de inscriere : 30/01/2008

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   Dum Feb 03, 2008 7:19 pm

Desi mereu cand am citit cartile Harry Potter am fost atrasa mai mult de personajele negative,recunosc ca Harry are calitati cel putin remarcabile.
In primul rand este de apreciat faptul ca mereu ia decizile ce ii avantajeaza pe ceilalti,mereu se gandeste la bine celorlalti mai mult decat la al sau.
Este intotdeauna dornic sa isi dea viata pentru persoanele ce ii sunt dragi si nu numai,ma indoiesc ca ar ignora orice persoana ce ar avea nevoie de ajutor.Dovada fiind faptul ca l-a salvat pe Draco la sfarsitul volumului VII,din Camera Necesitatii,oricat de antipatic i-ar fi fost.Ba mai mult,avea sentimente de mila fata de el,gandindu-se la cum l-a tratat Lordul Voldemort cand a aflat ca nu el il omorase pe Dumbledore,asa cum i se poruncise.
Este o persoana dreapta,insusire dovedita in volumul IV,cand i-a impartasit lui Cedric care va fi prima proba,chiar daca acesta era rivalul sau in competitia respectiva.
Alt exemplu este faptul ca atunci cand Socotici le cere sabia in schimbul ajutorului sau,Harry nu doreste sa il minta,ci doar sa ii ascunda adevarul,pentru a ii da sabia lui Cercetas,atunci cand rolul ei nu va mai fi atat de important in distrugerea Horcruxurilor.
Este foarte ambitios si nu se abate niciodata in drumul spre atingerea scopului sau,indiferent de obstacolele pe care le intampina.Exemplele in acest caz sunt multe,printre care si cautarea Horcruxurilor,pe care nu a abandonat-o,chiar daca cateodata isi pierdea speranta,Turnirul Vrajitorilor,din care nu s-a retras si a ajuns pana la capat,fie ca nu a participat de buna voie,gasirea Pietrei Filozofale,avand curajul sa treaca peste tot ce intampina in cautarea ei,dar fara sa isi doreasca sa o foloseasca vreodata,etcetera.
O alta dovada a curajului sau este modul in care intampina moartea,atunci cand afla ca el este unul dintre Horcruxurile Lordului Voldemort.Ma indoiesc ca sunt multe persoanele de varsta lui ce ar fi gata sa isi dea propria viata pentru "binele majoritatii".
Este o persoana modesta,niciodata nu s-a mandrit cu faima sa si niciodata nu i-a desconsiderat pe cei ce au parinti lipsiti de puteri magice.Apreciez faptul ca nu a incercat sa atraga atentia celorlalti,desi a reusit sa o faca intotdeauna.
La Hogwarts,a reprezentat tipul de elev talentat din fire,indeosebire de Hermione ce se baza doar pe ceea ce scrie in carti.
Dupa parerea mea,personalitatea sa a fost influentata si de modul in care a fost crescut.Pana sa ajunga la Hogwarts nu a avut nici un prieten,nu a fost sprijinit de familie,mereu a obtinut lucrurile mai greu decat varul sau si a stat in umbra lui,primind doar ceea ce nu ii mai folosea lui Dudley.Din cauza aceasta,m-a surprins faptul ca a reusit sa castige respectul varului sau,dar asta dovedeste capacitatea lui Harry de a se impune prin personalitatea si faptele sale.
Sus In jos
Bellatrix Lestrange

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   Dum Feb 03, 2008 7:27 pm

Citat :
black pissy: M-A-M-A
black pissy: cat a scris clarissa la dezbateri
black pissy: :O:O:O:O:O:O:O:O
~::~ Me ~::~: eu nu citesc atata [-x
black pissy: =))
~::~ Me ~::~:Deci..Brb sa citesc :-<

Wow,Clarissa..Credeam ca ai scris 5 km..Dar ai scris asa de frumos :X Am ramas cu gura cascata,zau asa..
Aaa..100 puncte...

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Harry Potter - General   

Sus In jos

Harry Potter - General
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» 38. Gönülçelen -Inima furata - Heart Stealer - General Discussions - Comentarii
» 20. ASK ve CEZA - Dragoste ºi pedeapsã -Love & Punishment - General Discussions - Comentarii
» 30. AªK ve CEZA - Dragoste ºi pedeapsã -Love & Punishment - General Discussions - Comentarii
» 59. Gönülçelen -Inima furata - Heart Stealer - General Discussions - Comentarii
» 18. ASK ve CEZA - Dragoste ºi pedeapsã -Love & Punishment - General Discussions - Comentarii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Hogwarts-The-Magic-School :: Sectiunea Puncte :: Dezbateri-
Mergi direct la: